Ekonomi

Dolar/TL rekor seviyede

Investing.com – USD/TLgün boyunca kısa periyodik ataklar göstermeye ve rekor seviyeler görmeye devam ediyor.

Kademeli olarak 19.0 seviyelerine kadar yükselen dolar/TL, dün 19.30 ve bugün 19.40 seviyesinin üzerinde ani yükseliş gösterdi. Döviz kuru, son saatin prestijiyle 19.1325’te süreci görüyor.

“Stabilizasyon sağlandı”

dün gerçekleşti Merkez Bankası Olağan Toplantısında 2022 yılı değerlendirmesi yapan Önder Kavcıoğlu, liralaşma stratejisi ile kurda istikrarın sağlandığını ifade etti. Kavcıoğlu, uygulanan stratejinin hem uzun hem de kısa vadede fiyat istikrarını sağlamak amacıyla olumlu sonuçlar verdiğini ve enflasyonda kademeli bir düşüşün başladığını da belirtti.

Dolar bugün küresel piyasalarda sınırlı bir yükseliş yaşıyor

bankacılık krizi ve FOMCtoplantıdan sonra zayıf dolar endeksi , dün 102.42 seviyesine geriledi. Endeks bugün sonlu olarak 102,66’ya yükselirken, döviz kurlarında karışık bir seyir var.

dolar, ana para birimi euro, som, Kanada Doları, Avustralya dolarıVe frangıkarşısında ılımlı bir alıcı süreci görüyor, ancak yenBugüne karşı %0,70 gibi daha bariz bir fayda sağlıyor.

Dolar, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden biridir. Macar forinti, Tayland bahtıVe Meksika pesosukarşı satıcı, Türk Lirası, Güney Kore kazandıVe Malezya ringgitidiğer yandan alıcılarla fiyatlandırılır.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu