Ekonomi

ECB, enflasyona karşı faiz oranlarını yükseltmeye devam edeceğini açıkladı

Avrupa’da enflasyon enerjinin de etkisiyle hedeflenen yüzde 2’nin üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) öncü bilgilerine göre, Euro Bölgesi’nde Aralık ayında yüzde 9,2 olan yıllık enflasyon, Ocak ayında yüzde 8,5’e geriledi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, çekirdek enflasyonun halen yüksek seyretmesi nedeniyle ECB’nin Mart ayında faiz artırımlarına devam etmeyi planladığını yineledi.

Enerji fiyatları ve girdi maliyetleri artıyor

Enerji fiyatları ve diğer girdi maliyetlerindeki önceki artışın tüketici fiyatlarına yansımaya devam ettiğini belirten Lagarde, elektrik ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyonun yüzde 5,2 ile halen yüksek seviyede olduğunu söyledi.
Faiz kararının verileceği toplantı 16 Mart’ta. ECB Yönetim Kurulu, 16 Mart’ta yapacağı toplantıda faizlerin geleceğine karar verecek.

Christine Lagarde

“Faiz oranları 50 baz puan daha artırılabilir”

Lagarde, Mart ayında yapılacak bir sonraki toplantıda faiz oranlarını 50 baz puan daha artırmayı planladıklarını belirtti.

Hizmetler ve elektrik dışı sanayi mallarındaki fiyat artışlarının da hızlı olduğunu, daha yüksek ECB faiz oranlarının talebi azaltabileceğini ve fiyat baskılarını azaltabileceğini kaydeden Lagarde, ekonomiye olan güvenin artması ve elektrik fiyatlarının düşmesine rağmen ECB’nin ekonomik faaliyetler beklediğini söyledi. yakın vadede zayıf kalacağını ve güçlü istihdam ivmesiyle desteklenen fiyatların yükselme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. hızla büyüdüğünü söyledi.

haberkursunlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu