Haber

Kiryakos Miçotakis, yeniden seçilen Erdoğan ile görüşmek istiyor

Yunanistan’da 21 Mayıs’ta yapılan seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidar olacak çoğunluğu elde edemedi.

Seçimlerden sonra hükümet kurulamayınca Yunanistan Sayıştay Başkanı Ioanis Sarmas ülkeyi ikinci tipe götürecek geçici bir hükümetin başbakanı oldu.

Yeni Demokrasi Partisi Lideri Kiryakos Miçotakis, ikincil tıpta başı çekerek ülke yönetiminde söz sahibi olmaya devam etmek istiyor.

“Seçim zaferinden dolayı seni tebrik edeceğim”

Öte yandan Türkiye’deki seçim sonrası süreci takip eden ve Ankara ile yeni bir başlangıç ​​arayan Miçotakis, katıldığı bir televizyon programında mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan hakkında konuşan Miçotakis, şunları söyledi: “Kurumsal bir rolüm olmasa da Sayın Erdoğan’ı seçim zaferinden dolayı tebrik edeceğim.”söz konusu.

Miçotakis’in gözü Türkiye ile ilişkilerde

Bunu bir misyon olarak kabul ettiğini ve Erdoğan ile görüşmek istediğini anlatan Miçotakis, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

Kendisini tebrik etmeyi ve depremden sonra da ilişkilerimizin devam etmesi dileklerimi iletmeyi görev sayıyorum. Bir ülkenin siyasetini öylece değiştiremeyeceği yanılsamasına da kapılmıyorum.

“Erdoğan ile görüşmek isteyeceğim”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmek için fırsat beklediğini belirten Yunan siyasetçi, şunları söyledi:

Yunan halkı bana tekrar güvenirse ve ülkeyi Litvanya’daki NATO Zirvesi’nde temsil edersem, Erdoğan’la görüşme talebinde bulunacağım.

Her zaman tartışmak zorundayız, özellikle aynı fikirde olmadığımızda elbette. Hatta bir toplantının olgunlaştığını düşünüyorum.

“Harekete geçeceğimiz bağlamı sunmak için bir fırsat olacak”

Kiryakos Miçotakis, Ege ve Doğu Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ve kıta sahanlığı konusunda Türkiye ile “temel farklılıkları” olduğunu belirtti.

Türkiye ile bir gündemin temellerini attıklarını kaydeden Miçotakis, şöyle konuştu: Bundan sonra hareket edeceğimiz bağlamı Sayın Erdoğan’a sunmak benim için bir fırsat olacak.”ekledi.

haberakincilar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu