Haber

Seçimleri Kaybeden Finlandiya Başbakanı Marin Boşanıyor

2 Nisan’daki Finlandiya seçimlerini kaybeden Başbakan Sanna Marin ve eşi Markus Raikkonen boşanıyor.

Mevcut Başbakan Sanna Marin ve eşi Markus Raikkonen’in boşanma kararı, Finlandiya’da 2 Nisan’da yapılan seçimleri üçüncü sırada tamamlayarak Ulusal Koalisyon Partisi genel başkanı Petteri Orpo’nun başbakanlık pozisyonunun açılmasına yol açtı. yer, ülke gündemini meşgul ediyor.

Finlandiya medyasında Marin ve Raikkonen’in ortak kararını açıkladığı Instagram paylaşımı ‘en çok okunan haberler’ arasında yer alıyor.

Ortak gönderide, ‘Birlikte geçirdiğimiz 19 yıl ve sevgili kızımız için minnettarız. En iyi arkadaşlar olarak kalacağız.’ ifadesi yer aldı.

Marin ve Raikkonen, mahremiyetlerine saygı gösterilmesini talep ederek konu hakkında daha fazla yorum yapmayacaklarını belirttiler.

Geçici olarak görevdedir

2019 yılında Finlandiya Başbakanı olarak göreve başlayan Marin, yeni bir koalisyon hükümeti kurulana kadar geçici olarak görevde kalacak.

Finlandiya’da muhafazakar Ulusal Koalisyon Partisi yüzde 20,8 oyla önde bitirirken, Gerçek Finliler Partisi yüzde 20,1 ve Marin liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti yüzde 19,9 oy aldı.

Finlandiya’da cumhurbaşkanı olarak seçimleri kazanan parti hükümeti kurma önceliğine sahip. Ülkeyi yönetmek için 200 sandalyeli parlamentoda 100’den fazla milletvekilinden oluşan bir koalisyon gerekiyor.

Geçen ay yapılan seçimleri birinci sırada tamamlayan ve hükümeti kurma görevini üstlenen Ulusal Koalisyon Partisi’nin genel başkanı Orpo, True Finliler Partisi, İsveç Halk Partisi ve Hıristiyan Demokratlar Partisi ile koalisyon görüşmelerini sürdürüyor.

haber-belen.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu